Lai arī veselības ministre Anda Čakša nākusi klajā ar ļoti iepriecinošu vēsti par gaidāmo ģimenes pieaugumu, virs mediju galvām šī ziņa savilkusies gluži kā negaisa mākonis. Iemesls tam ir ministres uzbrukumi ģimenes ārstiem, kuri tā vietā, lai uz šīs patīkamās vēsts fona pierimtu, turpinās. Kā lai šajā situācijā jūtas mediji – kritizēt topošo māmiņu neļauj ētikas normas, bet klusēt netaisnības priekšā nav iespējams!
Šobrīd izveidojusies situācija, kad žurnālistu rokas ir saistītas un, lai arī tam par iemeslu ir ļoti īpašs un skaists notikums – bērniņa gaidīšana, tas neatvieglo mediju darbu. Kā norāda Latvijas Žurnālistikas centra valdes loceklis Alberts Jodis, šādā situācijā mediju darbs ir apgrūtināts, jo kritizēt ministri, kas gaida bērnu, ir teju neiespējami. Vēl grūtāk – ja pati ministre šo darbu neatvieglo.
Lasot ziņas medijos, ik pa brīdim iezogas netaisnības sajūta. Vai tiešām mediķi nesaņems ilgi gaidīto solījumu izpildi? Pēc ministres attieksmes redzams, ka viņa joprojām nav mainījusi negatīvo nostāju un nepārtrauktā kritika, kas veltīta streikojošajiem ārstiem, liecina, ka ministre nav gatava atrisināt samilzušās problēmas. Tā, piemēram, ministre nevairās atkārtot, ka neredz pamatu ģimenes ārstu streikam. Vienlaikus viņa noliedz, ka Veselības ministrija (VM) šantažētu vai kaut kādā veidā ierobežotu ģimenes ārstus. Bet ko gan nozīmē paziņojums, ka no streikojošo ģimenes ārstu praksēm par darbu jūlijā ieturēs vidēji 17% no kopējā valsts maksājuma? Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA) jau paziņojusi, “ja valdība solījumus nepildīts, streiku oktobrī varētu turpināt smagākā formā”, bet pašreizējo attieksmi pret mediķiem sauc par negodīgu.
“Ministres īpašais stāvoklis būtībā liedz žurnālistiem norādīt uz trūkumiem darbā un kritizēt viņu. Tā no vienas puses ir ļoti izdevīga pozīcija ministrei, jo domājams, ka nevienam žurnālistam nav svešas ētikas normas un cilvēcība, no otras puses – vai nepārtrauktā konflikta uzturēšana nav nekaunība no pašas Čakšas puses?” retoriski vaicā A. Jodis.
Lai arī sākotnēji tika pieļauts, ka būs jāmeklē jauns Veselības ministrijas vadītājs, nesen ministre paziņoja, ka pagaidām aizvietotājs meklēts netiek. Viņa atzina, ka vienojusies gan ar ģimeni, gan Ministru prezidentu, ka ministres pienākumus pārtrauks pildīt uz īsu laiku. Tādējādi, iespējams, aizvietotājs nebūs nepieciešams.
Aizvietotājs gan varētu būt šīs situācijas atrisinājums, jo būtu tikai pareizi, ja Veselības ministrija deleģētu personu, ar kuru diskusija var būt konstruktīva un arī medijiem tad nebūtu jāpārdomā katrs vārds un jautājums, domājot par personas īpašo stāvokli. Ja ne tā, tad varbūt pašai ministrei vajadzētu apvaldīt tieksmi konfliku eskalēt?
Kā zināms, A.Čakšu veselības ministra amatā apstiprināja pērn 16. jūnijā.
Šis darbs ir licencēts ar Radošās kopienas Atsaucoties 4.0 Internacionāls licenci.